پیش از اینکه به دنبال بهترین شهر برای تحصیل در کانادا باشید باید شرایط و نیاز های خود را کاملا بشناسید و با توجه به آنها تصمیم بگیرید که کدام شهر برای شما بهترین شهر برای تحصیل در کانادا هست. بنابر تحقیقات انجام شده توسط سازمان آموزش بین‌المللی CBIE، آمار بدست آمده اینطور نشان می‌دهد که بالغ بر ۶۰ درصد دانشجویان خارجی در کانادا مایل به اقامت و زندگی در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی هستند. از دلایل اصلی این مقدار از محبوبیت کانادا نزد دانشجویان بین‌المللی می‌توان به کیفیت بالای سیستم آموزشی، رفاه اجتماعی، موقعیت های فراوان بازار کار، ثبات اقتصادی و رفتار صمیمانه مردم با دانشجویان بین‌المللی و مهاجران تازه وارد اشاره کرد.

از این رو در حال حاضر شهرهایی نظیر تورنتو، مونترال، ونکوور، اتاوا، ادمونتون و کلگری به عنوان بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل و زندگی در کانادا محسوب می‌شوند. این بدین خاطر است که شهرهای مذکور علاوه بر برخورداری از امکانات مختلف شهری، مشهورترین دانشگاه های کانادایی نیز محسوب می‌شوند. در ادامه سعی کردیم بهترین شهر برای تحصیل در کانادا را با توجه به معیار های مختلف برای شما بررسی کنیم.

 

بهترین شهر برای تحصیل در کانادا

لیست برترین دانشگاه های کانادا

برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در کانادا ابتدا باید با لیست برترین دانشگاه های کانادا آشنایی داشته باشید. 

شهر دانشگاه رنکینگ جهانی رنکینگ کانادا
تورنتو دانشگاه تورنتو ۲۹ ۱
مونترال دانشگاه مک گیل ۳۵ ۲
ونکوور دانشگاه بریتیش کلمبیا ۵۱ ۳
ادمونتون دانشگاه آلبرتا ۱۱۳ ۴
مونترال دانشگاه مونترال ۱۳۷ ۵
همیلتون دانشگاه مک مستر ۱۴۰ ۶
واترلو دانشگاه واترلو ۱۷۳ ۷
تحصیل در تورنتو

تحصیل در تورنتو کانادا

پایتخت استان انتاریو جایی نیست جز شهر معروف تورنتو که دانشگاه های مشهور و معتبر زیادی را در خود جای داده است. در زمان انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در کانادا قطعا تورنتو یکی از گزینه های پیش رو میباشد. تورنتو یکی از بهترین شهرهای بین‌المللی در کل دنیا محسوب می‌شود. با در نظر گرفتن آمار ۵۰ درصدی اقلیت قابل رویت مردم، این موضوع کاملا آشکار است که شهر تورنتو پذیرای دانشجویان بین‌المللی زیادی از سراسر دنیا از جمله آفریقا، اروپا و آسیا است. بد نیست بدانید که در حدود ۱۶۰ زبان مختلف در این شهر کانادایی برای مکالمه استفاده می‌شود، که نشان دهنده میزان محبوبیت این شهر در میان انواع مهاجران تحصیلی، کاری و اقامت دائم است. در حال حاضر بنابر آمار رنکینگ جهانی QS، تورنتو دارای رتبه یازدهم برترین شهرهای دانشجویی در دنیا است.

 

برترین دوره های تحصیلی در دانشگاه های تورنتو به شرح زیر است:

دانشگاه دوره های برتر تحصیلی
دانشگاه تورنتو (دارای مقام ۱۸ در زمینه مهندسی و رتبه ۲۹ در رنکینگ QS 2020) علوم کاربردی و مهندسی

هنر و علوم

معماری و طراحی

دانشگاه رایرسون کارشناسی ارشد علوم در علم داده و تحلیل

کارشناسی ارشد علوم کامپیوتری

کالج هامبر گواهی فارغ التحصیلی مدیریت تجارت

دیپلم فناوری مهندسی کامپیوتر

دانشگاه یورک (رتبه ۴۴۱- ۴۵۰ رنکینگ QS دنیا) ارتباطات و رسانه

هنر و علوم انسانی

طراحی و حقوق

دانشگاه ترنت کارشناسی ارشد علوم در زمینه تحلیل داده های بزرگ

کارشناسی ارشد علوم و مواد

 

دلایل تحصیل در تورنتو کانادا

 • زندگی شهری جذاب به همراه تعداد زیادی رستوران، کافه و مراکز سرگرمی که از میان آنها می‌توان به رستوران LaVinia ، رستوران Scaramouche و پارک تفریحی Centreville اشاره کرد که تورنتو را به یکی از شهر های لیست ما برای انتخاب بهترین شهر برای تحصیل در کانادا اضافه میکند.
 • امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل (برای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در زمان تحصیل و به صورت تمام وقت در هنگام تعطیلات دانشگاه) برای مشاغلی نظیر ویرایشگر محتوا، مترجم، مسئول شیفت شب هتل و دستیار رسانه های اجتماعی
 • تجهیزات اقتصادی، راحت و پیشرفته حمل و نقل عمومی نظیر Go Transit، York Region و Toronto Transit Comission
 • امکان اجاره اقامتگاه مسکونی متنوع از ۵۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار کانادا در ماه برای دانشجویان بین‌المللی
 • هزینه و شهریه های تحصیلی مناسب و اقتصادی در قیاس با کشورهای هم رده نظیر آمریکا، استرالیا و انگلیس که از ۱۱ تا ۶۰ هزار دلار بنابر رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه متغیر است.
 • جاذبه های گردشگری متنوع از جمله برج CN، موزه Royal Ontario و جزایر تورنتو که مورد علاقه توریست ها و دانشجویان بین المللی زیادی است.
 • محله های ایرانی نشین و فروشگاه های متنوع ایرانی و حضور پر رنگ شهروندان ایرانی در شهر تورنتو

 

تحصیل در مونترال کانادا

در فهرست برترین شهرهای کانادا برای تحصیل و زندگی QS در سال ۲۰۱۹، شهر مونترال با برخورداری از دانشگاه های مطرح و بین‌المللی یکی از اولویت‌های تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. از جنبه کم هزینه و اقتصادی بودن هزینه های زندگی، این شهر در رتبه بالایی قرار نمی‌گیرد، اما کیفیت بالای زندگی در مونترال این موضوع را به خوبی جبران می‌کند. همچنین براساس رنکینگ QS 2020 از نگاه دانشجویان، آمار اینطور نشان می‌دهد که دانشجویان بین‌المللی زیادی تمایل بیشتری به زندگی و ادامه تحصیل در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای کانادا دارند. در عین حال، تنوع فرهنگ های مختلف و خاص مهاجران، مهمان نوازی گرم مردم از تازه واردان و سبک زندگی مردم به زیبایی و جذابیت این شهر افزوده است.

 

 

برترین دوره های تحصیلی در دانشگاه های مونترال به شرح زیر است:

دانشگاه دوره های آموزشی برتر
دانشگاه مک گیل (دارای رتبه ۳۵ دنیا از نگاه رنکینگ QS 2020) کارشناسی ارشد هنر

کارشناسی ارشد آموزش

دکترای فلسفه

دانشگاه مونترال ( دارای رتبه ۱۳۷ دانشگاه های برتر QS در سال ۲۰۲۰) علوم اجرایی و مدیریتی

علوم کاربردی و بنیادی

ادبیات و زبان

دانشگاه کنکوردیا (دارای رتبه ۴۶۲ رنکینگ QS ۲۰۲۰) مدیریت MBA

مهندسی برق

روزنامه نگاری

آموزش هنر (هنرهای بصری)

پلی تکنیک مونترال مهندسی هوافضا

مهندسی برق

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

 

دلایل تحصیل در مونترال کانادا

 • وجود تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و تحصیلی در دانشگاه های خوش نام و معتبر مونترال باعث میشود تا مونترال برای افرادی که در حوزه های مختلف فعالیت میکنند به بهترین شهر برای تحصیل در کانادا تبدیل شود.
 • فرصت های کاری متعدد در صنایعی نظیر هوافضا، بیگ دیتا، علوم زندگی و فناوری های سلامت
 • یکی از امن‌ترین شهرهای دنیا به گزارش Economist
 • وجود نقاط جذاب گردشگری نظیر Mount royal، پارک گیاه شناسی jardin و قصر سلطنتی Notre-Dame هیجان زندگی در این شهر را بالا می‌برند
 • اجاره ماهیانه یک آپارتمان مستقل ۱ خوابه در مونترال در حدود ۱۵۰۰ دلار کانادا است که با اجاره آن به صورت اشتراکی با سایر دانشجویان، هزینه های زندگی شما در این شهر زیبا به شدت کاهش می‌یابد.

 

تحصیل در ونکوور کانادا

تحصیل در ونکوور کانادا

تحصیل در ونکوور کانادا یکی از تجربه های به یاد ماندنی خواهد بود. ونکوور شهری دانشجویی در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است و به عنوان یک بندر ساحلی از شهرت زیادی در زمینه کیفیت آموزشی و آرامش در زندگی برخوردار است. بنابر گزارش و داوری بخش Economist Intelligence، ونکوور یکی از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل و زندگی است. با در نظر گرفتن جمعیت ۵۰ درصدی گروه های اقلیت در ونکوور، این شهر مکانی ایده آل برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. بنابر رنکینگ سال ۲۰۱۹ QS، این شهر در رتبه ۱۶ برترین شهرهای دانشجویی دنیا قرار گرفته و دو زبان انگلیسی و فرانسوی زبان های رسمی این شهر محسوب می‌شوند. علاوه بر امکانات و مزایای تحصیلی، شهر ونکوور از مناظر طبیعی فوق العاده زیادی برخوردار بوده و محل مناسبی برای پیاده روی، کوهنوردی و یا ورزش هایی نظیر سقوط آزاد به شمار می‌رود.

برترین دوره های تحصیلی در دانشگاه های ونکوور

دانشگاه دوره های آموزشی برتر
دانشگاه بریتیش کلمبیا ( دارای رنکینگ ۵۱ در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان ۲۰۲۰) مهندسی مواد

روان شناسی

مطالعات علوم و فناوری

دانشگاه سیمون فریزر (دارای رتبه ۳۱۴ رنکینگ QS World دانشگاه های دنیا ۲۰۲۰) کارشناسی ارشد علوم کاربردی

کارشناسی علوم کاربردی

کارشناسی ارشد هنر در زمینه ارتباطات و MBA

دانشگاه Canada West MBA

کارشناسی تجارت

کارشناسی هنر

دانشگاه Vancouver Island فناوری کسب و کار کاربردی

کارشناسی مدیریت گردشگری، مهندسی

هنر و طراحی

 

دلایل تحصیل در ونکوور کانادا

 • اجاره خانه در ونکوور بسیار اقتصادی است. به طور تقریبی می‌توان با مبلغ ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار کانادا خانه یک خوابه ای را با تجهیزات اینترنت و آب و برق و گاز کرایه کرد. (البته هزینه اجاره به نسبت منطقه و محله متغیر است)
 • وسایل حمل و نقل عمومی بسیار اقتصادی و در دسترس است، شما می‌توانید با پرداخت ۹۵ دلار کانادا از وسایل نقلیه پیشرفته عمومی به صورت ماهانه استفاده کنید.
 • مناظر طبیعی و جذابیت های گردشگری متنوعی از جمله پل معلق Capilano و جزایر Granville در این شهر وجود دارند و فعالیت‌های سرگرم کننده ای نظیر پیاده روی و قایق سواری در دسترس است.
 • برخی از بزرگترین شرکت های فناوری نظیر آمازون، مایکروسافت، SAP، Salseforce و fortinet در شهر ونکوور مستقر هستند. به همین دلیل فرصت فعالیت در چنین شرکت هایی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

تمامی این دلایل در کنار هم ونکوور را در ذهن افرادی که به دنبال بهترین شهر برای تحصیل در کانادا هستند جای داده.

 

 

تحصیل در اتاوا

در بین لیست بهترین شهر برای تحصیل در کانادا یکی از شهر هایی که خودنمای میکند شهر اتاوا هست. بنابر آمار سال ۲۰۱۹ رنکینگ QS World، شهر اتاوا به عنوان چهل و پنجمین شهر دانشجویی برتر برای تحصیل و زندگی در دنیا محسوب شده است. با در نظر گرفتن کیفیت بالای آموزشی و اساتید دانشگاهی کهنه کار و همچنین سبک زندگی و تنوع فرهنگ، این شهر به انتخاب اول بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

البته حضور مهاجران زیادی از قاره آفریقا، آسیا و اروپا در این شهر یکی دیگر از دلایلی است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به علت نزدیکی فرهنگ و احساس راحتی، اتاوا را برای ادامه تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند. در این بین، قیمت های مناسب اقامتگاه مسکونی، حمل و نقل، فرصت های کاری گسترده در بازار کار جهانی و بسیاری از مزایای دیگر، اتاوا را به شهری ایده آل و مورد پسند دانشجویان از سراسر دنیا بدل کرده است.

 

 

 

 

برترین دوره های تحصیلی در دانشگاه ها و کالج های اتاوا به شرح زیر است:

دانشگاه دوره های برتر آموزشی
دانشگاه اتاوا (دارای رتبه ۲۸۱ دانشگاه های برتر جهان ۲۰۲۰) کارشناسی ارشد علوم کامپیوتری

MBA

روانشناسی

دانشگاه کارلتون مهندسی هوافضا

کارشناسی ارشد هنر و ارتباطات

کارشناسی ارشد علوم کاربردی در زمینه مهندسی مکانیک

کالج آلگونکوئین گواهی معماری سبز

کارشناسی مهمان نوازی و مدیریت گردشگری

دانشگاه سنت پاول الهیات

قانون شرع

ارتباطات انسانی و روحانیت

 

دلایل تحصیل در اتاوا کانادا

 • اتاوا اگر بهترین شهر برای تحصیل در کانادا نباشد بدون شک یکی از بهترین شهر ها برای تحصیل در کانادا هست. اتاوا یکی از امن ترین شهرهای کانادا محسوب می‌شود و به همین خاطر محلی قابل اطمینان برای اسکان دانشجویان بین المللی است.
 • فرصت های کاری متعددی در بخش های مختلف بازار کار وجود دارد. از این رو ارگان هایی نظیر tech park و federal employment Node موقعیت های کاری فوق العاده و پر درآمدی را برای شهروندان بومی و دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند.
 • سیستم یکپارچه مترو و سایر وسایل نقلیه عمومی کار حمل و نقل را با قیمتی بسیار مناسب برای مردم اتاوا آسان کرده است. هزینه بلیط ماهانه وسایل نقلیه عمومی در این شهر به طور تقریبی ۱۱۰ دلار کانادا است.
 • با در نظر گرفتن نرخ اشتغال و استخدام ۶۴.۶ درصدی افراد در این شهر، اتاوا یکی از بالاترین میزان اشتغال زایی را برای شهروندان در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ داشته است.